32-800 Brzesko; ul. Piastowska 2B
+14 652 03 40
recepcja@ssm-brzesko.pl

Poznaj Brzesko

Brzesko miasto w województwie małopolskim należące do powiatu brzeskiego o układzie urbanistycznym. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej położona jest na Podgórzu Wiśnickim, nad rzeką Uszwicą. Brzesko uzyskało lokację miejską w 1289 roku, utraciło ją w 1317 roku
i ponowne nadanie praw miejskich miało miejsce około 1385 roku.

 

Miasto między innymi słynie ze znanego  Browaru Okocim, założonego przez Jana Ewangelistę Goetza w 1845 r. W tym momencie browar należy do spółki Carlsberg Polska
i zatrudnia znaczną cześć mieszkańców powiatu brzeskiego.

Neobarokowy kompleks pałacowo-parkowy z XIX w. dawniej siedziba Goetzów Okocimskich założycieli Browaru Okocim. Na dzień dzisiejszy obiekt jest sprywatyzowany. 

Rzymskokatolicki Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła z XIV w. w stylu gotyckim.

Ratusz jest jednym z najstarszych obiektów zabytkowych w Brzesku. Został zaprojektowany przez Gabriela Niewiadomskiego, w stylu neogotyckim i pochodzi z 1909 roku, znajduje się przy ulicy Kościuszki. Na dzień dzisiejszy mieści się tam Urząd Stanu Cywilnego oraz sala ślubów.

Cmentarz wojenny nr 276
Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej zaprojektowany przez Roberta Motkę, mieści się przy ul. Czarnowiejskiej. 

Cmentarz żydowski
Cmentarz wyznania mojżeszowego położony jest w północnej części miasta. Na cmentarzu zachowało się do dzisiaj ok. 300 nagrobków. Najstarszy z nich pochodzi z 1824 roku. Na nekropolii znajdują się masowe groby żydowskich ofiar niemieckich zbrodni i pomnik upamiętniający ofiary Holokaustu a także poległych w czasie I wojny światowej żołnierzy wyznania mojżeszowego.

Figura św. Floriana
Barokowa figura  z piaskowca św. Floriana ufundowana przez brzeskich mieszczan została wzniesiona w 1731 roku. Podziwiać ją można na rynku miasta.

Pomnik Nieznanego Żołnierza
Pomnik Nieznanego Żołnierza znajduje się naprzeciwko budynku sądu przy ulicy Kościuszki. Pomnik odsłonięto 15 sierpnia 1925 roku. Został zaprojektowany przez Ignacego Patolskiego.

Pomnik Jana Albina Goetza
Popiersie Jana Albina Goetla znajduje się na skwerze przed wjazdem do Browaru Okocim. Pomnik został ufundowany w 1937 roku, przez pracowników browaru.